Sv. Bernadeta

11. června 2014 v 9:30 |  citace

Hledala jsem věty o své křestní patronce, pár jsem jich zaznamenala a přidávám je do svého blogu jako inspirační věty.citace :

Sv. Bernadeta Soubirousová


16. 4. 2009 0:00
Rubrika: Nezařazené

Bernadetta se narodila 17.února 1844 v Lurdech. Byla obyčejné děvče, nejstarší dcera z chudé, početné rodiny. Těžce a pomalu chápala, do školy začala chodit až ve 12 letech, přitom se starala o mladší sourozence, chodila na dřevo a pást ovce.


Bernadettě ještě nebylo čtrnáct, byl únor a doma došlo klestí na topení. Vydala se se sestrou a kamarádkou nějaké nasbírat, ale protože měla astma a byla nemocná, nepřebrodila s děvčaty ledovou řeku a sbírala na jejím břehu. Tehdy se jí poprvé zjevila Panna Maria. Holkám se svěřila, ale ty jí nevěřily a řekly to rodičům a ve vsi. Následovala vyslýchání, vyšetřování, četníci ji dokonce zastrašovali a vyhrožovali jí - marně. Bernadetta dál chodila k jeskyni. Z počátku jí nevěřili ani vlastní rodiče a také farář ji nejdříve nazýval lhářkou. Později se však pro mnohé stala středem pozornosti a obdivu. Když se jí ale lidé chtěli dotýkat, vždy pokorně vysvětlovala: "Já přece nemám žádnou moc!"

Panna Maria se Bernadettě zjevila celkem osmnáctkrát. Předala jí prosbu, aby se lidé modlili a činili pokání za hříšníky. Dala vytrysknout zázračnému prameni a chtěla, aby se u jeskyně vybudoval kostel a konaly poutě. Lurdský pramen vytryskl, až když Bernadetta na výzvu Panny Marie v označeném místě vyhrabala holýma rukama hlínu. Dodnes jezdí miliony poutníků k tomuto prameni s vírou v uzdravení.Roku 1866 vstoupila Bernadetta do kláštera v Nevers. Zůstala prostou, čistou a pokornou, přestože poznala obdiv desetitisícových davů. V klášteře byla ale často ponižována (představená o ní řekla: "Nehodí se k ničemu, všude bude na obtíž." ) Sestry ji ale milovaly pro její laskavost, veselost a bezprostřednost.Bernadetta zemřela 16.dubna 1879 v Nevers, v roce 1933 byla prohlášena za svatou. Její zcela neporušené a pružné tělo je vystaveno ve skleněné rakvi v klášterní kapli v Nevers.


Použitá literatura: časopis IN! dívčí svět (duben 2008)

---------------------------------Dne 14. června 1925 byla Bernadetta prohlášena za blahoslavenou a 8. prosince 1933 byla
prohlášena za svatou.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama